eSIM ili tradicionalne SIM kartice za putovanja u Hrvatsku: Što je bolje?

Stižete u Hrvatsku na odmor, no više od WiFi-ja u hotelu, brine vas dostupnost interneta dok ste u pokretu. 

Odavno su prošla vremena kad smo na putovanjima hvatali otvorene mreže obližnjih kafića pokušavajući poslati WhatsApp poruku ili učitati GPS. 

Srećom, nikada nije bilo jednostavnije nabaviti mobilni internet, čak i prije dolaska u destinaciju. Kako biste se mogli potpuno opustiti i uživati u svom putovanju u Hrvatskoj, važno je odabrati pravu SIM karticu koja će vam omogućiti neometanu povezanost. 

No, tu dolazimo do pitanja – eSIM kartica ili tradicionalna SIM kartica? Svaka sa sobom nosi prednosti i nedostatke, stoga treba sve uzeti u obzir prilikom odabira. Zato u ovom članku istražujemo detalje kako bismo vam pomogli riješiti nedoumice.

Što je eSIM kartica i kako funkcionira?

eSIM, ili virtualna SIM kartica zamjenjuje tradicionalne fizičke SIM kartice. Kao što joj i samo ime govori, ona je virtualna, neopipljiva, ne dolazi u fizičkom obliku. eSIM kartica je integrirana direktno u hardver uređaja te vam omogućuje da aktivirate različite mobilne mreže bez potrebe za klasičnom SIM karticom.

Evo kako funkcionira:

  1. Provjera kompatibilnosti: Uređaj mora imati ugrađen eSIM čip i softversku podršku.
  2. Skidanje aplikacije: Operater daje QR kod koji se skenira kamerom uređaja, a zatim se preuzima aplikacija operatera koja vodi kroz aktivaciju. 
  3. Preuzimanje profila: Uređaj preuzima profil operatera koji sadrži informacije za spajanje na mrežu (identifikacijski broj, autentifikacijski ključevi, postavke mreže).
  4. Aktivacija profila: Profil se aktivira i uređaj se spaja na mobilnu mrežu operatera. Ponekad je potrebno ručno unijeti podatke o eSIM profilu (SM-DP+ adresa, aktivacijski kod).

eSIM kompatibilnost: Popis uređaja podržanih za eSIM

eSIM tehnologija postaje sve popularnija zbog svoje praktičnosti, no i dalje postoje uređaji koji ne podržavaju ovu inovaciju. 

Mnogi najnoviji modeli Apple, Samsung, Huawei i Google uređaja imaju ugrađenu eSIM funkcionalnost, omogućujući korisnicima brzo i jednostavno prebacivanje.

Sve više i ostale marke uvode podršku za eSIM u novije modele, no i dalje poprilično sporo. Primjerice, trenutni Xiaomi modeli koji podržavaju eSIM su Xiaomi 12T Pro, Xiaomi 13, 13 Pro i 13 Lite. 

Ni Huawei se ne može pohvaliti raznolikom ponudom modela koji podržavaju eSIM – trenutno su to samo Huawei P40 i P40 Pro. 

Stoga, prije nego što se odlučite za ovu uslugu, najprije provjerite popis uređaja podržanih za eSIM kako biste bili sigurni da imate kompatibilan uređaj.

Prednosti i nedostaci eSIM i tradicionalnih SIM kartica

Prednosti eSIM kartica:

  • Jednostavnost korištenja: Nema potrebe za fizičkom karticom.
  • Brza aktivacija: Virtualna kartica se može aktivirati u svega nekoliko minuta.
  • Fleksibilnost: Mogućnost korištenja više brojeva na jednom uređaju.
  • Sigurnost: Ne možete ju izgubiti ili oštetiti kao fizičku karticu.
  • Virtualni broj: Možete dobiti virtualni broj koji nije vezan uz fizičku SIM karticu i koristiti broj koji nije vezan uz vašu lokaciju.
  • Ekološka prihvatljivost: Ne zahtijeva proizvodnju i distribuciju plastičnih kartica, što smanjuje negativan utjecaj na okoliš.

Nedostaci eSIM kartica:

  • Kompatibilnost: Još uvijek nisu svi uređaji podržani.
  • Dostupnost: Neke mreže još uvijek ne nude eSIM usluge.

Prednosti tradicionalnih SIM kartica:

  • Široka dostupnost: Mogu se kupiti gotovo na svakom kiosku.
  • Kompatibilnost: Rade s većinom uređaja.

Nedostaci tradicionalnih SIM kartica:

  • Fizičko mijenjanje: Potrebno zamijeniti karticu što ponekad može biti izazovno (posebno ako zaboravite iglicu).
  • Mogućnost gubitka: Lakše ih je izgubiti ili oštetiti.
  • Negativan utjecaj na okoliš: Proizvodnja plastičnih SIM kartica ima negativan utjecaj na okoliš zbog korištenja resursa i stvaranja otpada.

Koji SIM odabrati za putovanje u Hrvatskoj? 

Ako tražite jednostavnost i fleksibilnost, eSIM kartica je odabir broj #1. 

S druge strane, ako niste baš najspretniji s instalacijom aplikacija, tradicionalne SIM kartice će biti bolji izbor. Izvadite staru, stavite novu i to je to. Tim bolje, ako imate dual SIM telefon, pa nećete morati ni vaditi stari SIM.

Ipak, ove kartice u pravilu ne dolaze s mobilnim podacima što znači da ćete uz to morati aktivirati i dodatno platiti neki paket gigabajta ako želite imati internet. U Hrvatskoj na svakom Tisku možete kupiti svoju karticu, a na omotu ćete dobiti i besplatan broj koji možete kontaktirati kako bi vas operater uputio u sve što vas zanima.

eSIM kartice: Favorit među putnicima

Ako putujete u više zemalja ili mijenjate operatere, eSIM vam omogućava jednostavno prebacivanje između mreža, pa nije ni čudo da ga mnogi favoriziraju naspram fizičkih SIM kartica.

eSIM kartica tvrtke Yesim omiljena je među putnicima jer podržava mnoge uređaje, ali i zemlje. Čim stignete u Hrvatsku, uz par klikova bit ćete spojeni na lokalnu mrežu kao što su T-Mobile, Telemach i mnogi drugi.

Tradicionalne SIM kartice: Kada su prikladne? 

Ako vaš uređaj ne podržava eSIM tehnologiju, naravno da eSIM neće biti opcija, pa ćete posegnuti za tradicionalnom karticom. 

I naravno, ako ne želite imati posla s digitalnim stvarima, vi ste kandidat za tradicionalni eSIM. Osim toga, ako znate da ćete posjetiti samo Hrvatsku i da nećete svoj odmor nastaviti negdje drugdje, npr. u susjednoj Crnoj Gori, onda će ovaj SIM biti u redu. 

U suprotnom, čeka vas ponovno kupovanje nove fizičke kartice, mijenjanje, kupovanje podatkovnih podataka i sve ostalo što ide s tim.

Koliko vam gigabajta zapravo treba?

Fizičke SIM kartice uglavnom dolaze s većim planovima gigabajta koje je ponekad nemoguće potrošiti u, na primjer, svega 3 dana boravka u Hrvatskoj, što dovodi do bespotrebnog “bacanja novca” na mjesečni paket.

Zato su eSIM-ovi dobra opcija jer nude mogućnost uzimanja manjih paketa koji traju točno razdoblje vašeg boravka.

I bez brige, ako ih potrošite, jednostavno u aplikaciji uzmete drugi paket koji vam najbolje odgovara. 

A ako ste pak fanovi neograničenog surfanja, Yesim nudi i takve pakete:

Kad smo već kod potrošnje, u eSIM aplikaciji jednostavno pratite stanje kako ne biste iznenada ostali bez interneta, baš u trenutku kada želite objaviti sliku na Instagram iz lijepog Dubrovnika ili pak Hvara.

Zaključak

Kada sve zbrojimo, oduzmemo i stavimo na vagu, zaključak je sljedeći:

  • Ako dobro baratate mobitelom, instalacijama i aplikacijama, dvojbe ne bi trebalo biti – eSIM definitivno.
  • Ako vam je sve to naporno i komplicirano, posjetite prvi Tisak kada stignete u Hrvatsku i kupite svoju karticu.

I još jedan mali savjet za kraj za sve vas koji birate eSIM. Ako želite koristiti internet čim dođete na odredište, sve pripremite dok ste još kod kuće. Dakle, ne morate biti u Hrvatskoj da biste napravili instalaciju. Odradite to prije putovanja kako biste odmor započeli bez briga, puni energije i gigabajta. Sretan put!