Destinacije
ISTRA
KVARNER
SJEVERNA DALMACIJA
SREDNJA DALMACIJA
JUŽNA DALMACIJA
SREDIŠNJA HRVATSKA
SJEVEROZAPADNA HRVATSKA
SLAVONIJA I BARANJA
LOVRAN

Uređenje mjesta 8 | Naša ocjena 8.25 |
Zabavni sadržaji7 | |
Ljubaznost domaćina9 | |
Turistički djelatnici9 | |
Prosječna ocjena korisnika | 7.93 |
POLOŽAJ

Specifične mikroklimatske prilike omogućile su da bogato uspijeva sva mediteranska vegetacija i raslinje. Tako u izobilju uz samu obalu raste lovor, palma, magnolija, razne vrste zimzelenih grmova, hrast medunac, pinije i čempresi. Iznad Lovrana na terasasto položenim vrtovima odlično uspijevaju trešnje, vinova loza i masline, a na dubokim, ispranim i zakiseljenim tlima obilno rastu šume pitomih kestena (čuvenih lovranskih maruna).
POVIJEST I ZNAMENITOSTI



Bratovština svetog Ivana Krstiteglia sagradila je u 14. stoljeću istoimenu romaničku crkvicu u Starom gradu. U njoj su sada otkrivene freske s prizorima života sveca naslovnika. Ispod podnih naslaga pronađeni su temelji ranije crkvice iz 12. stoljeća.
Iznad lučice smještena je Crkvica svetog Trojstva, jedina sačuvana od triju crkvica, koje su okruživale srednjovjekovno lovransko groblje. Jednostavne je vanjske izvedbe, a značajni su gotički detalji vrata i prozora. U unutrašnjosti se čuva nadgrobna ploča župnika Gašpara Bekarića iz 1595. godine s uklesanim glagoljskim natpisom.
Na prilazu Trgu svetog Jurja diže se impozantno masivna gradska kula, ostatak fortifikacionog sustava srednjovjekovnog Lovrana. Kvadratnog je tlocrta, izvorno sačuvana do određene visine sa svojim pravilno isklesanim kamenim blokovima. Gornji dio kule brzopleto je dozidan nakon ratnih razaranja u 17. stoljeću. Unutrašnjost kule je nakon nedavne rekonstrukcije prenamijenjena za izložbe.

Kortili Starog grada su draž i posebnost mediteranskog urbanog graditeljstva. Iza kamenog portala naziru se fasade susjednih kuća, ukrašene skalinama, trijemovima i skodovima, a u sredini kortila uzdiže se kameno grlo cisterne.
Nasuprot Crkve sv. Jurja, na istoimenom trgu, diže se zgrada, sjedište srednjovjekovnog gradskog poglavarstva. Lunetu kamenog portala okružuje drveni reljef sv. Jurja koji kopljem probada zmaja. Djelo je domaćih majstora, nastalo početkom XIX stoljeća. Heraldički grbovi uglednih obitelji Lovrana nalaze se na pročelju zgrade.
Luneta portala zgrade na Trgu sv. Jurja okružena je drvenim reljefom brkate i bradate figure zastrašujućeg pogleda – 'Mustaćona'. Čuvao je kuću od svih mogućih neprijatelja i nevolja.
Na ulazu Trga slobode nalaze se dvije kamene ploče koje na latinskom i talijanskom jeziku ukazuju na posjetu saskog kralja Fridriha II Augusta Lovranu, 11. lipnja 1845. godine. Saski je kralj bio pasionirani botaničar i odabrao je Učku za svoja istraživanja.


Ruralna arhitektura Lovranštine pokazuje tipične osobine primorsko-istarskog stila. Kamene su zgrade masivne jednokatnice s podrumom, malih prozora i ulaznim skodom. Česta je posebnost polukružno krilo kuće oko ognjišta (tornica).
PRIČA O LOVRANU
Lovran je grad duge i bogate prošlosti sa stogodišnjom tradicijom u turizmu. Ime je dobio po lovoru (laurus nobilis) koji u izobilju raste u zimzelenim gajevima u mjestu i okolici. Pod imenom Lauriana naselje se spominje prvi put u 7. stoljeću, a u 12. stoljeću godine 1153. arapski pisac i geograf Al Idrisi daje sljedeći opis mjesta: Lovran je velik i napredan grad koji ima stalno spremne lađe i zaposlenu brodogradnju.


Uz pomorstvo i ribarstvo Lovranci se bave i trgovinom voća. Punim brodicama trešanja, bresaka i jestivih kestena (čuveni maruni) plove do Rijeke, Senja, Pule i Trsta. Na terasasto položenim vrtovima, uz voće uzgajaju i vinovu lozu, masline i razno povrće.
Lovran je u srednjem vijeku tipičan mediteranski grad s uskim popločenim ulicama, sljubljenim kućama dvokatnicama, skalinama, dimnjacima i malim primorskim prozorima – poneštrama. Opasan je obrambenim zidom, a u grad se ulazi kroz troja gradska vrata koja se noću zatvaraju. Trg svetog Jurja (sveti Juraj je gradski svetac i zaštitnik Lovrana) je glavni gradski trg i centar javnog života. Na njemu je župna crkva, gradska kula sa stalnom vojnom posadom, a tu stoluje i gradska vlast. Puk među sobom govori hrvatski na čakavskom narječju, dok se na moru govori talijanski, a s gospodarima Lovrana, grofovima u Pazinu – njemački. Lovran pripada Istarskoj grofoviji s centrom u Pazinu i u vlasti je Austrije od 15. stoljeća pa sve do kraja Prvog svjetskog rata kada dolazi pod vlast Kraljevine Italije.

Van starogradske jezgre uz morsku obalu grade se vile, pansioni, hoteli i zdravstveni sanatoriji okruženi njegovanim vrtovima. Uređuju se i veliki raskošni parkovi u kojima se uz autohtoni lovor, sade čempresi, pinije, magnolije, palme i obilje cvijeća. Izgrađena je i čuvena obalna šetnica (lungomare, Strandweg) u dužini od 12 kilometara do Opatije i Voloskog.

Oduševljeni ovdašnjom klimom i ljepotama Lovrana kao izraziti lovranofili među evropskom gospodom izdvajaju se Karl Lueger, gradonačelnik Beča i poljski umjetnik Stanislaw Witkiewicz.
Završetkom Prvog svjetskog rata i propašću Austro-Ugarske Monarhije 1918. Lovran dolazi pod vlast Kraljevine Italije. Na vlast u Italiji dolazi fašizam, a za istarske Hrvate u Lovranu nastupaju teški dani; hrvatski jezik izbačen je iz škole i crkve, a otvoreni su i pokušaji talijanizacije hrvatskog puka. Poslije sloma fašizma i kapitulacije Italije 1943. godine Lovran je okupiran od strane Trećeg Reicha. Lovranski hoteli puni su ranjenih i iscrpljenih vojnika Wermachta na liječenju i oporavku. Oslobođenje od fašizma i okupacije Lovran je dočekao 26. travnja 1945. godine.


Izvor: TZ Lovran
Top 5 Destinacija Više
Top 5 Plaža Više
- 2. Plaže, BAŠKA VODA (8,46)
- 3. Plaža Pupnatska luka, KORČULA (8,45)
- 4. Vela plaža, BAŠKA (8,35)
- 5. Plaža Zrće - Novalja, PAG (8,35)
Top 5 Smještaj Više
- 2. APART-HOTEL SUNČEVA POSTELJA, BRELA, BRELA (9,00)
- 3. PANSION ŠTANGER, LOVRAN (8,96)
- 4. Hotel Mediteran, ZADAR (8,77)
- 5. Hotel Croatia, HVAR (8,75)
Top 5 Coffee break Više
- 2. Kavana Milman, CRIKVENICA (8,86)
- 3. Caffe bar Lostura, MURTER (8,50)
- 4. Caffe bar SIDRO, HVAR (8,22)
- 5. CAFE DEL MAR, POREČ (8,12)
Top 5 Gastro kutak Više
- 2. Konoba Galinac - Kod Stipe, BRELA (9,00)
- 3. Restoran Štanger, LOVRAN (8,91)
- 4. Konoba Trabakul, CRIKVENICA (8,91)
- 5. Konoba Nebuloza, RIJEKA (8,86)